How much a pair of underwear cost? – Logic Puzzles

Solve this genius logic puzzles – Only for genius Puzzles. Confusing puzzles questions.

This store owner has his own method of pricing items. You will have to find out how much a pair of underwear cost according to his method. Well, check the other items cost and compare them with each other and try to find out cost of the item you want to know.

Logic Puzzle Question:

Q) There is a clothing store. The owner has devised his own method of pricing items. A vest costs $20, socks cost $25, a tie costs $15 and a blouse costs $30. Using the method, how much would a pair of underwear cost?

Option: $30, $35, $40, $45

Solve this genius logic puzzles – Only for genius Puzzles

Post your answer in comment box and share this logic puzzle image with your friends on facebook or whatsapp. Let see, if your friends will able to find out the logic of this puzzle.

Answer
$45. The pricing method consists of charging $5 for each letter required to spell the item.

Search items:

Math Game, Brain Teasers, Logic Puzzles, Riddles, Riddle Game, Interview Questions, WhatsApp Puzzles, Puzzle for Share, Puzzle for Facebook, Puzzle for WhatsApp, WhatsApp Riddles, Brain Game Riddles, Brain Training Puzzles, Challenge your Brain, Confusing Riddles, Difficult Brain Teasers, Difficult Logic Puzzles, Fun Brain Puzzles, Fun Riddles Brain Teasers, Hard Mind Puzzles, Logic Fun Questions, Mind Puzzles Riddles, Puzzles and Mind Games, Riddle Brain Teasers, Riddle Websites, Riddles and Mind Games, Riddles and Puzzles, Solve this if you are a genius, Genius Riddles, Interview Questions Riddles, Only for Genius, Only for Genius Puzzles, Logic Puzzle with Answer, Genius at Work Puzzles, Interesting Puzzle Games, Puzzles,

Facebook Comments

Leave a Reply